Mindhárom film John W. Campbell Jr. 1938-as novellájának (Who Goes There) a feldolgozása. Don A. Stuart néven írta egyébként. Angolul ITT olvashatjátok el. Szintén a végén egy összegzés is lesz.
A Lény - egy másik világból (1951)
(The Thing From Another World)
fekete-fehér, magyarul beszélő, amerikai sci-fi-horror, 75 perc
rendező: Christian Nyby, Howard Hawks
író: John W. Campbell Jr.
forgatókönyvíró: Charles Lederer, Howard Hawks, Ben Hecht
zeneszerző: Dimitri Tiomkin
operatőr: Russell Harlan
vágó: Roland Gross
szereplő(k):
Kenneth Tobey (Patrick Hendry kapitány)
Margaret Sheridan ("Nikki" Nicholson)
Robert Cornthwaite (Dr. Arthur Carrington)
Douglas Spencer (Ned "Scotty" Scott)
James Arness (a Lény)
"Idegen civilizáció képviselője landol különleges űrjárművével az Északi-sark hómezőjén, nem messze egy amerikai kutatóbázistól. A lény, a dolog, a valami nagyszerűen alkalmazkodik a földi klímához, életben maradásához azonban egészen speciális erőforrásokra van szüksége, ami nem kis riadalmat okoz az állomás lakóinak."
Már nem a '40-es évek horrorja, de még nem az '50-es évek sci-fije. Néhol nevetséges is. Mivel a történet elkanyarodik párszor, nincs az a félelmetes atmoszféra, mint például a az Invasion of the Body Snatchers (erről lesz majd külön poszt). De sok másikat is fel lehetne hozni, ebbe most nem megyek bele. A legidétlenebb talán a szerelmi szál, ami megjelenik.
E történet szerint a Lény egy növény, mely ugyanazokat az evolúciós lépcsőket járta meg, s vérből táplálkozik. Ez engem ledöbbentett, ugyanakkor nevetésre is kényszerített. Mert persze a Földön is vannak húsevő növények, nem vitás, viszont egy szőrös növény, ami átalakul?! Az már sok, azt hiszem. Nem mondom, hogy lehetetlen, de abszurd. Még kis spórákkal is szaporodott, elültette a doki, vért adott nekik és lám, kis vircsik,de cuki. A szívverésüket is meghallgatták :)
Ha ettől elvonatkoztatok, akkor is egy unalmas alkotás. Nem beszélve a színészi játékról. A doki a legbénább. Az aggódó, az izgalmas és a gondolkodó játéka mind ugyanolyan.
Színészi játék: 4/10
Látványvilág: 2/10
Forgatókönyv/Sztori: 2/10
A történet a novellától teljesen elrugaszkodott. Míg a következő feldolgozás nem.
A valami (A dolog)
(The Thing)
színes, magyarul beszélő, amerikai sci-fi-horror, 109 perc, 1982rendező: John Carpenter
forgatókönyvíró: Bill Lancaster
zeneszerző: Ennio Morricone
operatőr: Dean Cundey
vágó: Todd C. Ramsay
szereplő(k):
Kurt Russell (MacReady)
Wilford Brimley (Blair)
T.K. Carter (Nauls)
David Clennon (Palmer)
Keith David (Childs)
Richard A. Dysart (Dr. Copper)
Charles Hallahan (Norris)
Peter Maloney (Bennings)
Richard Masur (Clark)
"Néhány norvég kutatóval való összeütközés után az amerikai Antarktisz-kutató állomás tagjai befogadnak egy szánhúzó kutyát. A befogadott eb azonban szörnyű átalakuláson megy keresztül, a testébe ugyanis idegen or
ganizmus költözött. Felderítő csapat indul a szomszédos norvég telepre, ahol a romok és halottak mellett az amerikaiak egy jégből kiásott űrhajóroncsra bukkannak. Nyilvánvalóvá válik, hogy amikor a járművet felszínre hozták, az utasa elszabadult és bármilyen alakot képes felölteni. Miközben beköszönt a rideg sarki tél, rettegés költözik az amerikai bázisra."
Nem tudom, mit írhatnék róla, aki még nem látta, azonnal nézze meg :) A zene szokás szerint zseniális. A színészek mind egytől-egyig nagyon jól alakítanak. Egyetlen hibája van; túl sok ruha van Kurt Russel-en:) A hideg miatt most az egyszer ezt nem veszem figyelembe:)
Komolyra fordítva a szót, ez a film már a novellához kanyarodik vissza. A látvány szuper, a feszültség tapintható. Hiába lassú a cselekmény, a borzongás megmarad.
Az összegzésben visszatérek még erre természetesen.
Színészi játék: 10/10
Látványvilág: 10/10
Forgatókönyv/Sztori: 10/10
A dolog
(The Thing, 2011)
színes, feliratos, amerikai-kanadai horror, 103 perc, 2011
rendező: Matthijs van Heijningen Jr.
forgatókönyvíró: John W. Campbell Jr., Eric Heisserer, Ronald D. Moore
zeneszerző: Marco Beltrami
operatőr: Michel Abramowicz
producer: Marc Abraham, Eric Newman
vágó: Peter Boyle, Julian Clarke, Jono Griffiths
szereplő(k):
Mary Elizabeth Winstead(Kate Lloyd)
Joel Edgerton (Sam Carter)
Ulrich Thomsen (Dr. Sander Halvorson)
Eric Christian Olsen (Adam Goodman)
Kim Bubbs (Juliette)
Adewale Akinnuoye-Agbaje (Derek Jameson)
Stig Henrik Hoff (Peder)
Trond Espen Seim (Edvard Wolner)
"Kate Lloyd paleontológus egy elszigetelt antarktiszi kutatóállomásra érkezik, ahol élete legfontosabb felfedezésére készül. Norvég tudósok egy csoportja egy idegen űrhajót talált a jég alatt, aminek a belsejében Kate felfedez egy élőlényt is. A dolog halottnak látszik, ám a amikor a felszínre hozzák, kiderül, hogy csupán hibernálódott. Amikor pedig felébred, egy halálos parazita szabadul rá a csapatra, amely bárkinek az alakját fel tudja venni, és egyenként elkezdi legyilkolni őket."
Amennyire vártam, annyira csalódtam. Fantáziátlan... Közepesre sikeredett. A készítők eldönthették volna, hogy most újra forgatják a régit vagy előzmény-filmet forgatnak. Hiába az utolsó képsorok, hogy elrepülnek a helikopterrel, ez egy koppintás. Eleve a nők bevonása a történetbe rossz ötlet volt. Nem beszélve arról, hogy a főszereplő iszonyat bénán alakított. Nagy nulla, zéró. Egy ponton már azt hittem, hogy elröhögi magát az elején, de inkább azt éreztem végül, hogy kínlódik. Essünk már túl rajta!- mintha ez járt volna végig a fejében...
Színészi játék: 6/10
Látványvilág: 6/10
Forgatókönyv/Sztori: 4/10
Összefoglalva:
Az első verzió se nem horror, se nem sci-fi. Sok a kicsapongó jelenet, a látványra kevés hangsúlyt fektettek. Kusza történet, borzalmas színészek. A sztoriról nem is beszélve.
Carpenter mester műve zseniális,halhatatlan, hogy tovább ne ragozzam; a tökéletes sci-fi horror.
Az újnak is vannak jó részei, de lényegében csalódás volt számomra. Többet vártam volna attól, aki arra vetemedik, hogy hozzányúl egy klasszikushoz. Mélyedjünk bele kicsit a hasonlóságokba. A poszt címe arra utal, hogy ez a három dolog minden filmben jelen van. Egyetlen pozitívuma van a 2011-esnek; látjuk a jégben a szörnyet. Gyerekkorom óta erre vártam,de azt hiszem, ezzel sokan vannak még így. Viszont ez az ízeltlábú izé engem a Csillagközi invázió bogaraira emlékeztetett, mintsem egy imitációra képes lényre. Persze, már a '82-es verzióban is megjelennek a lábai, amikor elszökik a fej, de az akkor ott,zseniális volt. Hiszen így eszméltek rá, hogy minden sejt külön él.Valahogy adta magát, hogy kell valamilyen szerv, amellyel elszökhet. Mindig is valamiféle amorf, csápos, esetleg nem teljesen szilárd halmazállapotú lény lebegett előttem. Ha a faj túléléséhez fontos az imitáció, akkor nem értem, miért maradna egy köztes állapotban.
A '82-es verzió megtalálta az egyensúlyt a jó színészek, kiváló látvány, remek sztori között. Míg a másik kettő nem. Az első egyik kritériumnak sem felelt meg, bár volt 1-2 jobb jelenet, de az elhanyagolható. A legutóbbi pedig a látványra fektette a hangsúlyt, nagy hiba volt... Annyit megjegyeznék még, hogy az első verzió és ez a verzió dokijai hasonlóak. A tudományt tartják szem előtt, a felfedezés megőrzése az elsődleges szempont, nem az emberéletek. Ami úgy a Carpenter-féle alkotásban nem így van; egy aggódó, előrelátő tudós jelenik meg.
Utolsó kommentek